Що таке булінг?
Булінг — це форма поведінки людини чи групи осіб, що проявляється постійним і навмисним агресивним відношенням до іншої людини. Часто булінг характеризується як психологічне насильство, адже може переходити у важкі форми прояву, руйнуючи психічне здоров’я жертви.
Якими є ознаки булінгу?
Випадки булінгу мають свої особливі характеристики, які дають можливість чітко відрізнити його прояви від буденних конфліктів або непорозумінь. Основними ознаками булінгу є:
- Систематичність та часто довготривалість, адже булінг — не випадковий, а спланований інцидент.
- Навмисність і свідомість дій агресора.
- Нерівність сили або влади між потерпілим і кривдником.
- Не рідко учасниками булінгу стають й треті особи — спостерігачі.
Як розпізнати булінг?
Розпізнати булінг може бути важко, оскільки він часто відбувається в прихованих формах або може бути недостатньо видимим. Тому окрім яскраво виражених ознак, існують й інші які можна розпізнати як у поведінці та стані жертви, так і в діях кривдника.
Зазвичай у потерпілих змінюється поведінка. Вони стають більш сором'язливими, тривожними або агресивними. Також можуть мати фізичні травми, такі як синці, подряпини або забиття. У поведінці поширені прояви соціальної ізоляції, а також втрати інтересу до улюблених хобі, активностей, роботи, навчання.
З боку кривдників можна помітити такі дії, як:
- недопуск до певної групи, кола людей;
- злі погляди, грубі жести чи дражнення;
- поширення чуток або брехні, осоромлення людини;
- переслідування та заподіяння шкоди;
- використання статусу та влади;
- заподіяння фізичного болю.
Види булінгу
Булінг може набувати різних форм і контекстів. Найбільш поширена класифікація включає вербальний, фізичний, соціальний і психологічний види булінгу, проте насправді їх є значно більше. Важливо знати, які саме дії та поведінка є булінгом, адже через необізнаність деякі випадки цькування можуть так і залишатися в тіні. Тому розглянемо детальніше різні види булінгу:
- Вербальний булінг, а саме образливі коментарі, погрози, насмішки, наклепи чи знущання.
- Фізичний булінг, що проявляється конкретними фізичними діями, такими як бійки, удари, кидання предметами тощо.
- Психологічний булінг: знецінювання, заниження самооцінки, відсутність поваги, заподіяння страху.
- Соціальний булінг, що характеризується виключенням із групи, розповсюдженням чуток, ігноруванням — будь-якими діями, спрямованими на ізоляцію жертви від інших.
- Кібербулінг, який відбувається в онлайн-середовищі: через соціальні мережі, електронну пошту, повідомлення чи інші цифрові засоби. Містить образливі коментарі, погрози, публічне цькування, поширення особистої інформації тощо.
- Сексуальний булінг, що може проявлятися як фізичним, так і вербальним інтимним насильством.
- Расовий булінг, а саме дискримінація та образи спрямований на особу через її расу, національність або етнічну приналежність.
Також людям із симптомами булімії властиво мати збільшену вагу тіла, коли ж тим, хто страждає на анорексію навпаки — зменшену. Таким чином, ознаками анорексії є обмежене споживання їжі, страх погладшати, перебільшене та спотворене сприйняття власної ваги й зовнішнього вигляду.